Fast delivery within 72 Hours
Festo PAGN-63-16-G14-R1-1.6-0.5-V2
Designs based on EN 837-1 , Display units bar, psi, MPa
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Designs based on EN 837-1 , Display units bar, psi, MPa
Specification
| Indicating Range | 16 bar |
|---|---|
| Symbol | 00991463 |
| Conforms To Standard | EN 837-1 |
| Nominal Size Of Pressure Gauge | 63 |
| Explosion Protection | The information in the certificate must be observed!, Zone 1 (ATEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 22 (ATEX) |
| Design | Bourdon tube pressure gauge |
| Type Of Mounting | In-line installation |
| Operating Medium | Inert gases, Neutral fluids |
| Note On Operating And Pilot Medium | No acetylene, No oxygen |
| Operating Pressure | 232 psi |
| Alternating Load Factor | 0.66 |
| Measurement Accuracy Class | 1.6 |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Storage Temperature | -40, 70 °C |
| Media Temperature | -40, 200 °C |
| Ambient Temperature | -40, 60 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Position Of Connection | Centred, rear side |
| Pneumatic Connection | G1/4 |
| Material In Contact With The Medium | High-alloy stainless steel |
| Material Screwed Plug | High-alloy stainless steel |
| Material Housing | High-alloy stainless steel |
| Material Screen | PC |
| Housing Colour | Silver |
| Product Weight | 160 g |
| Scale | Double scale, Bar (outside scale), psi (inner scale) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PAGN-63-16-G14-R1-1.6-0.5-V2” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.