Fast delivery within 72 Hours
Festo PAGN-26-10-G18S
Designs based on EN 837-1 , Display units bar, psi, MPa
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Designs based on EN 837-1 , Display units bar, psi, MPa
Specification
| Indicating Range | 10 bar |
|---|---|
| Symbol | 00991463 |
| Nominal Size Of Pressure Gauge | 26 |
| Design | Bourdon tube pressure gauge |
| Type Of Mounting | In-line installation |
| Operating Medium | Inert gases, Neutral fluids |
| Note On Operating And Pilot Medium | No acetylene, No oxygen |
| Operating Pressure | 145 psi |
| Alternating Load Factor | 0.66 |
| Measurement Accuracy Class | 4 |
| Degree Of Protection | IP43 |
| Storage Temperature | -5, 50 °C |
| Media Temperature | -5, 50 °C |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Position Of Connection | Centred, rear side |
| Pneumatic Connection | G1/8 with sealing ring |
| Material In Contact With The Medium | Brass |
| Material Screwed Plug | ABS |
| Material Housing | ABS |
| Material Screen | PS |
| Housing Colour | Black |
| Product Weight | 8 g |
| Scale | Double scale, Bar (outside scale), psi (inner scale) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo PAGN-26-10-G18S” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.