Fast delivery within 72 Hours
Festo NTSD-GD-13,5
Straight or angled design , For power supply
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Straight or angled design , For power supply
Specification
| Type Of Mounting | Via union nut |
|---|---|
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 31 g |
| Electrical Connection | 4-pin, Straight socket, Screw terminal |
| Operational Voltage Range Ac | 250 V |
| Permissible Current Load | 16 A |
| Cable Fitting | Pg13 |
| Permissible Cable Diameter | 10, 12 mm |
| Connection Cross Section | 2.5 mm² |
| Degree Of Protection | IP67 |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Storage Temperature | -20, 70 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Material Housing | PBT |
| Material Electrical Contact | Copper alloy, Brass |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NTSD-GD-13,5” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.