Fast delivery within 72 Hours
Festo NPQH-BK-G14-P10
Solid-metal brass, chemically nickel-plated , High corrosion and chemical resistance , Highly resistant to temperatures and pressure , Food grade see www.festo.com/certificates/NPQH , Operating media…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Solid-metal brass, chemically nickel-plated , High corrosion and chemical resistance , Highly resistant to temperatures and pressure , Food grade see www.festo.com/certificates/NPQH , Operating media compressed air, vacuum, water. Water as per the manufacturer’s declaration, see www.festo.com/certificates/NPQH , Straight shape, L-shape, T-shape, Y-shape, push-in bulkhead connector
Specification
| Size | Standard |
|---|---|
| Type Of Seal On Screwed Plug | Sealing ring |
| Mounting Position | optional |
| Design | Plug screw |
| Size Of Pack | 10 |
| Symbol | 00997424 |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | -13.775, 290 psi |
| Note On Operating Pressure | Water: max. 0.6 MPa at 0 – 50 °C |
| Certificate Issuing Authority | NSF C0523185 |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Water (liquid, ice-free) |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible |
| Corrosion Resistance Class Crc | 3 – high corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Cleanroom Class | Element installed statically, no meaningful evaluation possible according to ISO 14644-1 |
| Suitable For Use With Food | See declaration of conformity, NSF/ANSI 169 |
| Ambient Temperature | 150 °C |
| Nominal Torque | 7.5 Nm |
| Tolerance For Nominal Tightening Torque | ± 20% |
| Product Weight | 8.9 g |
| Type Of Mounting | Internal hexagon, size 6 mm |
| Pneumatic Connection, Port 1 | Male thread G1/4 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Housing | Brass, chemically nickel-plated |
| Material Thread Seal | FPM |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NPQH-BK-G14-P10” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.