Fast delivery within 72 Hours
Festo NPQE-DK-G18-Q4-F1A-P10
Economical push-in fittings for pneumatic applications , Recommended for production systems for manufacturing lithium-ion batteries , Tapered thread in accordance with JIS B0203 and compatible with pr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Economical push-in fittings for pneumatic applications , Recommended for production systems for manufacturing lithium-ion batteries , Tapered thread in accordance with JIS B0203 and compatible with pressure-tight media to DIN EN 10226 , Operating medium: compressed air, vacuum , Straight shape, T-shape, L-shape, Y-shape
Specification
| Size | Mini |
|---|---|
| Nominal Size | 3 mm |
| Type Of Seal On Screwed Plug | Sealing ring |
| Mounting Position | optional |
| Design | Push-pull principle |
| Size Of Pack | 10 |
| Variants | Metals with copper, zinc or nickel by mass as main constituent are excluded from use. Exceptions are nickel in steel, chemically nickel-plated surfaces, printed circuit boards, cables, electrical plug connectors and coils. |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | -13.775, 116 psi |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Suitability For The Production Of Li Ion Batteries | Suitable for battery production with reduced Cu/Zn/Ni values (F1a) |
| Cleanroom Class | Class 4 according to ISO 14644-1 |
| Ambient Temperature | -5, 60 °C |
| Nominal Torque | 7 Nm |
| Tolerance For Nominal Tightening Torque | ± 20% |
| Product Weight | 6 g |
| Type Of Mounting | Internal hexagon, size 3 mm |
| Pneumatic Connection, Port 1 | Male thread G1/8 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | For tubing outside diameter of 4 mm |
| Colour Of Release Ring | Blue |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Housing | High-alloy stainless steel |
| Material Thread Seal | Aluminium, TPEE |
| Material Release Ring | POM |
| Material Tubing Seal | NBR |
| Material Tubing Clamp Component | High-alloy stainless steel |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NPQE-DK-G18-Q4-F1A-P10” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.