Fast delivery within 72 Hours
Festo NPQE-D-R14-Q12-P10
Standard series , Low-cost solution for standard applications , Wide range of variants: wide selection for maximum flexibility in standard applications , PBT and nickel-plated brass , Tapered thread i…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Standard series , Low-cost solution for standard applications , Wide range of variants: wide selection for maximum flexibility in standard applications , PBT and nickel-plated brass , Tapered thread in accordance with JIS B0203 and compatible with pressure-tight media to DIN EN 10226 , Operating medium: compressed air, vacuum , Straight shape, L-shape, T-shape, X-shape, Y-shape, push-in bulkhead connector
Specification
| Size | Standard |
|---|---|
| Nominal Size | 6 mm |
| Type Of Seal On Screwed Plug | Coating |
| Mounting Position | optional |
| Design | Push-pull principle |
| Size Of Pack | 10 |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | -13.775, 116 psi |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Cleanroom Class | Class 4 according to ISO 14644-1 |
| Ambient Temperature | -5, 60 °C |
| Product Weight | 30.53 g |
| Type Of Mounting | External hexagon, size 21 mm, Internal hexagon, size 6 mm |
| Pneumatic Connection, Port 1 | Male thread R1/4 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | For tubing outer diameter of 12 mm |
| Colour Of Release Ring | Blue |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Housing | Brass, nickel-plated |
| Material Thread Seal | PTFE |
| Material Release Ring | POM |
| Material Tubing Seal | NBR |
| Material Tubing Clamp Component | Stainless steel |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.