Fast delivery within 72 Hours
Festo NPKA-L-G18-Q6-P10
POM, polyamide 66 , Quick and easy one-handed tube installation , Completely made of polymer , Food grade see www.festo.com/certificates/NPKA , Operating media compressed air, vacuum, water. Water as…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
POM, polyamide 66 , Quick and easy one-handed tube installation , Completely made of polymer , Food grade see www.festo.com/certificates/NPKA , Operating media compressed air, vacuum, water. Water as per the manufacturer’s declaration, see www.festo.com/certificates/NPKA , No copper, fluor or silicone , Cleanroom compatible , Easy-to-clean design with few corners and edges , Straight design, L-shaped, T-shaped
Specification
| Size | Standard |
|---|---|
| Nominal Size | 4 mm |
| Tubing Insertion Depth | 25.8 mm |
| Type Of Seal On Screwed Plug | Sealing ring |
| Mounting Position | optional |
| Size Of Pack | 10 |
| Design | Push-pull principle |
| Operating Pressure | -13.775, 145 psi |
| Note On Operating Pressure | Water: max. 0.6 MPa at 0 – 50 °C |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-], Water (liquid, ice-free) |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Suitable For Use With Food | See supplementary material information |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Max. Tightening Torque | 2 Nm |
| Nominal Torque | 1.25 Nm |
| Tolerance For Nominal Tightening Torque | ± 20% |
| Product Weight | 7.5 g |
| Pneumatic Connection, Port 1 | Male thread G1/8 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | For tubing outside diameter of 6 mm |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Housing | PA66-GF30 |
| Material Thread Seal | NBR |
| Material Sleeve | POM |
| Material Tubing Seal | NBR |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.