Fast delivery within 72 Hours
Festo NPFC-R-G38-G18-FM
Brass, nickel-plated , Sleeve , Extension , Double nipple , Reducing nipple , Operating medium: compressed air, vacuum , Straight shape, L-shape, T-shape, X-shape, Y-shape
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Brass, nickel-plated , Sleeve , Extension , Double nipple , Reducing nipple , Operating medium: compressed air, vacuum , Straight shape, L-shape, T-shape, X-shape, Y-shape
Specification
| Material Threaded Fitting | Nickel-plated brass |
|---|---|
| Size Of Pack | 10 |
| Operating Pressure | -0.95, 50 bar |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [-:-:-] |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient Temperature | -20, 150 °C |
| Product Weight | 30.1 g |
| Pneumatic Connection, Port 1 | G3/8 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | G1/8 |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NPFC-R-G38-G18-FM” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.