Fast delivery within 72 Hours
Festo NEDY-L2R1-V1-Z4W2Z-U-0.3L-M12G4-2.5R
Collecting signals between field devices (sensors) and double-assigned controller inputs , Distributing signals between double-assigned controller outputs and field devices (actuators, e.g. valves)
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Collecting signals between field devices (sensors) and double-assigned controller inputs , Distributing signals between double-assigned controller outputs and field devices (actuators, e.g. valves)
Specification
| Based On Standard | EN 61076-2-101 |
|---|---|
| Approval | RCM trademark |
| Design | Y-distributor with cables on both sides |
| Distrubution | Y type |
| Signal Status Display | Yellow LED |
| Additional Functions | Holding current reduction |
| Cable Designation | With label holder |
| Type Of Mounting | Via through-hole for M2 screw, With accessories |
| Product Weight | 90 g |
| Electrical Connection 1, Function | Controller side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock with 13Â mm hexagon and longitudinal knurl, Rotatable |
| Electrical Connection 1, Compatible Type Of Mounting | Compatible with rotatable/non-rotatable screw-type lock |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995635 |
| Electrical Connection 2, Function | Field device side |
| Electrical Connection 2, Design | Angular |
| Electrical Connection 2, Connection Type | 2x socket |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 2, Connector System | Plug pattern ZC, metric screw |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | On solenoid valve with M2 central screw |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995625 |
| Operational Voltage Range Dc | 20.4, 27.6 V |
| Current Rating At 40° C | 1 A |
| Immunity To Surge | 0.8 kV |
| Cable Length 1 | 2.5 m |
| Cable Length 2 | 0.3 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains/robot applications |
| Notes On Cable Characteristic | Standard for field device side |
| Test Conditions Cable | Bending strength: to Festo standard, Test conditions on request, Torsional strength: > 300,000 cycles, ±270°/0.1 m, Energy chain: > 5 million cycles, bending radius 28 mm |
| Notes On Test Conditions Cable | For standard cable characteristics: energy chain: 1.5 million cycles, bending radius 75 mm, flexural strength: as per Festo standard, test conditions on request |
| Min. Bending Radius With Free Moving Insert 1 | 39 mm |
| Min. Bending Radius With Free Moving Insert 2 | 30 mm |
| Cable Diameter 1 | 3.8 mm |
| Cable Diameter 2 | 2.9 mm |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.25 mm² |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Ambient Temperature | -10, 50 °C |
| Note On Ambient Temperature | -10 – 40°C with mounting via through-hole |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -5, 50 °C |
| Storage Temperature | -10, 50 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC, To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Grey |
| Material Housing | TPE-U(PUR) |
| Housing Colour | Black |
| Material Seals | NBR, TPE-O |
| Material Electrical Contact | Gold-plated copper alloy, Copper alloy, tin-plated |
| Material Threaded Sleeve | Nickel-plated brass |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEDY-L2R1-V1-Z4W2Z-U-0.3L-M12G4-2.5R” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.