Fast delivery within 72 Hours
Festo NEDU-M12D4-M12T4-IS
Multi-pin plug distributor , Particularly compact , For fieldbus interface , Branch line for connecting and disconnecting fieldbus components
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Multi-pin plug distributor , Particularly compact , For fieldbus interface , Branch line for connecting and disconnecting fieldbus components
Specification
| Based On Standard | EN 61076-2-101 |
|---|---|
| Explosion Protection | The information in the certificate must be observed!, Zone 1 (ATEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 22 (ATEX) |
| Frequency Of Connection | 100 |
| Type Of Mounting | Screw-in |
| Product Weight | 25.5 g |
| Electrical Connection | 4-pin/4-pin/4-pin, A-coded/A-coded/A-coded, Socket/socket/plug connector, M12x1/M12x1/M12x1 |
| Symbol | 00992230 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Ambient Temperature | -25, 85 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Corrosion Resistance Class Crc | 3 – high corrosion stress |
| Material Housing | TPE-U(PU) reinforced, Die-cast zinc |
| Material Union Nut | PA-reinforced |
| Material Seals | FPM |
| Material Electrical Contact | Copper alloy, Bronze |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEDU-M12D4-M12T4-IS” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.