Fast delivery within 72 Hours
Festo NEDU-L2R1-V8-M12G5-M12G5
Multi-pin plug distributor , Particularly compact , For fieldbus interface , Branch line for connecting and disconnecting fieldbus components
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Multi-pin plug distributor , Particularly compact , For fieldbus interface , Branch line for connecting and disconnecting fieldbus components
Specification
| Based On Standard | EN 61076-2-101 |
|---|---|
| Type Of Mounting | Screw-in |
| Product Weight | 28 g |
| Electrical Connection 1 | Straight socket, M12x1, 5-pin, A-coded |
| Electrical Connection 2 | Straight plug connector, M12x1, 2-pin, A-coded |
| Electrical Connection 3 | Straight plug connector, M12, 3-pin, A-coded |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 4 A |
| Immunity To Surge | 1.5 kV |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Ambient Temperature | -25, 85 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Housing | TPE-U(PUR) |
| Housing Colour | Black |
| Material Union Nut | Die-cast zinc, Nickel-plated |
| Material Seals | FPM |
| Material Electrical Contact | Copper alloy, Bronze |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEDU-L2R1-V8-M12G5-M12G5” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.