Fast delivery within 72 Hours
Festo NEDU-L1R2-M12G5-M12LE-1R
Multi-pin plug distributor , Particularly compact , For fieldbus interface , Branch line for connecting and disconnecting fieldbus components
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Multi-pin plug distributor , Particularly compact , For fieldbus interface , Branch line for connecting and disconnecting fieldbus components
Specification
| Based On Standard | EN 61076-2-101 |
|---|---|
| Design | Y-distributor with cable on controller side |
| Distrubution | 1 to 2 |
| Additional Functions | Additional supply for port B |
| Cable Designation | Without inscription label holder |
| Frequency Of Connection | 100 |
| Product Weight | 72.5 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock with 18Â mm hexagon and longitudinal knurl |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995384 |
| Electrical Connection 2, Function | IO-Link®, Communication |
| Electrical Connection 2, Design | Round |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 2, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | Screw-type lock with 13Â mm hexagon and longitudinal knurl |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995573 |
| Electrical Connection 3, Function | Additional supply |
| Electrical Connection 3, Connection Type | 2x single wires |
| Electrical Connection 3, Connector System | Open end |
| Electrical Connection 3, Number Of Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 3, Used Connections/Cores | 2 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 4 A |
| Immunity To Surge | 0.8 kV |
| Protective Conductor Connection | Not available |
| Shielding | no |
| Cable Length | 1 m |
| Cable Length 1 | 1 m |
| Cable Length 2 | 1 m |
| Cable Characteristic | For static applications |
| Bending Radius 1, Fixed Cable Installation | 11.7 mm |
| Bending Radius 2, Fixed Cable Installation | 6 mm |
| Cable Diameter 1 | 3.8 mm |
| Tolerance For Cable Diameter 1 | ± 0.1 mm |
| Cable Diameter 2 | 1.75 mm |
| Tolerance For Cable Diameter 2 | ± 0.05 mm |
| Cable Design 1 | 3 x 0.25 mm² |
| Cable Design 2 | 2 x 0.5 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.5 mm² |
| Degree Of Protection | IP65, IP68, IP69K |
| Note On Degree Of Protection | IP40 for M12 socket, In assembled state |
| Ambient Temperature | -30, 80 °C |
| Storage Temperature | -30, 80 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Grey |
| Material Housing | TPE-U(PUR) |
| Housing Colour | Black |
| Material Screw Type Lock | Nickel-plated brass, Die-cast zinc, nickel-plated |
| Material Seals | NBR |
| Material Electrical Contact | Nickel-plated and gold-plated bronze, Gold-plated brass |
| Material Insulating Sheath | PVC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEDU-L1R2-M12G5-M12LE-1R” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.