Fast delivery within 72 Hours
Festo NECV-S1W37
Hood-NECV-S1W37
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Area Of Application | Only for multi-pin plug connection valve terminal VTSA/VTSA-F |
|---|---|
| Product Weight | 180 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 1, Connector System | Sub-D |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 37 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 37 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | 3x screw M4 |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995644 |
| Electrical Connection 2, Connector System | Crimp contacts |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 2 A |
| Immunity To Surge | 1 kV |
| Cable Fitting | M20x1.5 |
| Cable Diameter | 5, 13 mm |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.08, 0.5 mm² |
| Degree Of Protection | IP65, NEMA 4 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -5, 50 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Housing | PA |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NECV-S1W37” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.