Fast delivery within 72 Hours
Festo NECV-C1W3L-P-P13
Plug socket-NECV-C1W3L-P-P13
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Specification
| Conforms To Standard | EN 175301-803 |
|---|---|
| Additional Functions | Protective circuit |
| Frequency Of Connection | 50 |
| Cable Outlet | Angled |
| Note On Cable Outlet | 180° rotatable |
| Product Weight | 11.6 g |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Connector System | Plug pattern type C to EN 175301-803 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | On solenoid valve via M2.5 central screw |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995650 |
| Electrical Connection 2, Connector System | Screw terminal |
| Operational Voltage Range Dc | 20.4, 27.6 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Operational Voltage Range Ac | 20.4, 27.6 V |
| Nominal Operating Voltage Ac | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 1 A |
| Immunity To Surge | 0.8 kV |
| Protective Conductor Connection | Available |
| Cable Fitting | M12x1.25 |
| Cable Diameter | 4, 6 mm |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.5 mm² |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -25, 60 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Material Housing | PC |
| Housing Colour | Transparent |
| Material Screw Type Lock | Nickel-plated steel |
| Material Seals | HNBR |
| Material Electrical Contact | Brass, tin-plated |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NECV-C1W3L-P-P13” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.