Fast delivery within 72 Hours
Festo NECU-S1W9-C2-APB
Power supply socket for fieldbus connection , NECU-HX: reconnectable M8 and M12 round plug connector with Harax® quick connection technology for low-voltage applications , Plug and socket for power su…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Power supply socket for fieldbus connection , NECU-HX: reconnectable M8 and M12 round plug connector with Harax® quick connection technology for low-voltage applications , Plug and socket for power supply , Can be assembled with any cable lengths
Specification
| Width | 40 mm |
|---|---|
| Height | 72 mm |
| Length | 17 mm |
| Type Of Mounting | 4-40 UNC-2B |
| Product Weight | 43 g |
| Field Bus Interface | Sub-D, 9-pin, plug |
| Electrical Connection 1 | Sub-D plug, 9-pin |
| Electrical Connection 2 | IDC terminal |
| Baud Rate | 12 Mbit/s |
| Permissible Cable Diameter | 8 mm |
| Connection Cross Section | 0.64 mm² |
| Degree Of Protection | IP20 |
| Ambient Temperature | -25, 60 °C |
| Storage Temperature | -25, 80 °C |
| Relative Air Humidity | 75% at 25ºC |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Housing | Metallised plastic |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NECU-S1W9-C2-APB” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.