Fast delivery within 72 Hours
Festo NECU-S-M12G4-P1-Q6-IS
Power supply socket for fieldbus connection , NECU-HX: reconnectable M8 and M12 round plug connector with Harax® quick connection technology for low-voltage applications , Plug and socket for power su…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Power supply socket for fieldbus connection , NECU-HX: reconnectable M8 and M12 round plug connector with Harax® quick connection technology for low-voltage applications , Plug and socket for power supply , Can be assembled with any cable lengths
Specification
| Based On Standard | EN 61076-2-101, EN 61984 |
|---|---|
| Explosion Protection | The information in the certificate must be observed!, Zone 1 (ATEX), Zone 2 (ATEX), Zone 21 (ATEX), Zone 22 (ATEX) |
| Frequency Of Connection | 50 |
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 18 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock with 18 mm hexagon and longitudinal knurl |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995386 |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Cable |
| Electrical Connection 2, Connector System | Screw terminal |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 4 A |
| Immunity To Surge | 2.5 kV |
| Cable Fitting | Pg7 |
| Permissible Cable Diameter | 2.5, 2.9 mm |
| Connection Cross Section | 0.14, 0.5 mm² |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Ambient Temperature | -25, 85 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Material Housing | PA |
| Material Union Nut | PA |
| Material Electrical Contact | Brass, White bronze coated |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NECU-S-M12G4-P1-Q6-IS” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.