Fast delivery within 72 Hours
Festo NECU-S-M12G4-HX-Q7
Power supply socket for fieldbus connection , NECU-HX: reconnectable M8 and M12 round plug connector with Harax® quick connection technology for low-voltage applications , Plug and socket for power su…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Power supply socket for fieldbus connection , NECU-HX: reconnectable M8 and M12 round plug connector with Harax® quick connection technology for low-voltage applications , Plug and socket for power supply , Can be assembled with any cable lengths
Specification
| Based On Standard | EN 61076-2-101, EN 61984 |
|---|---|
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
| Frequency Of Connection | 3 |
| Product Weight | 33.3 g |
| Electrical Connection | 4-pin, A-coded, M12x1, Straight plug/insulation displacement connector |
| Operational Voltage Range Dc | 48 V |
| Operational Voltage Range Ac | 48 V |
| Current Rating At 40° C | 6 A |
| Immunity To Surge | 0.8 kV |
| Permissible Cable Diameter | 4.7, 6 mm |
| Individual Wire Diameter | 0.1 mm |
| Wire Diameter | 1.6, 2 mm |
| Connection Cross Section | 0.34, 0.75 mm² |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Ambient Temperature | -25, 85 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Housing | Die-cast zinc, Nickel-plated |
| Material Screw Type Lock | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Material Seals | FPM, PUR |
| Material Electrical Contact | Bronze |
| Permissible Insulating Sheath | PVC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NECU-S-M12G4-HX-Q7” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.