Fast delivery within 72 Hours
Festo NECU-S-ECG4-HX-Q3
Power supply socket for fieldbus connection , NECU-HX: reconnectable M8 and M12 round plug connector with Harax® quick connection technology for low-voltage applications , Plug and socket for power su…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Power supply socket for fieldbus connection , NECU-HX: reconnectable M8 and M12 round plug connector with Harax® quick connection technology for low-voltage applications , Plug and socket for power supply , Can be assembled with any cable lengths
Specification
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
|---|---|
| Frequency Of Connection | 1 |
| Type Of Mounting | Snapping in |
| Electrical Connection | 4-pin, Straight plug/insulation displacement connector, Square design |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 3 A |
| Immunity To Surge | 0.8 kV |
| Individual Wire Diameter | 0.07 mm |
| Wire Diameter | 0.8, 1 mm |
| Connection Cross Section | 0.14 mm² |
| Degree Of Protection | IP40 |
| Ambient Temperature | -20, 60 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 2 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Housing | PBT, PC |
| Material Electrical Contact | Bronze |
| Permissible Insulating Sheath | PP, PVC, TPE-E |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NECU-S-ECG4-HX-Q3” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.