Fast delivery within 72 Hours
Festo NECU-M-S-B12G5-C2-PB
Power supply socket for fieldbus connection , NECU-HX: reconnectable M8 and M12 round plug connector with Harax® quick connection technology for low-voltage applications , Plug and socket for power su…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Power supply socket for fieldbus connection , NECU-HX: reconnectable M8 and M12 round plug connector with Harax® quick connection technology for low-voltage applications , Plug and socket for power supply , Can be assembled with any cable lengths
Specification
| Based On Standard | EN 61076-2-101, EN 61984 |
|---|---|
| Product Weight | 46.1 g |
| Electrical Connection 1 | Straight plug connector, M12x1, 5-pin, B-coded, screenable |
| Plug Encoding | B |
| Electrical Connection 2 | Screw terminal, can be screened |
| Operational Voltage Range Dc | 60 V |
| Operational Voltage Range Ac | 60 V |
| Current Rating At 40° C | 4 A |
| Immunity To Surge | 1.5 kV |
| Transmission Characteristics | DIN EN 50173/CAT 5 |
| Permissible Cable Diameter | 6, 8 mm |
| Connection Cross Section | 0.14, 0.75 mm² |
| Degree Of Protection | IP67 |
| Ambient Temperature | -25, 85 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Low Voltage Directive |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Housing | Die-cast zinc, Nickel-plated |
| Material Electrical Contact | Brass, Bronze |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NECU-M-S-B12G5-C2-PB” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.