Fast delivery within 72 Hours
Festo NECU-M-PPG5PP-C1-PN
Power supply socket for fieldbus connection , NECU-HX: reconnectable M8 and M12 round plug connector with Harax® quick connection technology for low-voltage applications , Plug and socket for power su…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Power supply socket for fieldbus connection , NECU-HX: reconnectable M8 and M12 round plug connector with Harax® quick connection technology for low-voltage applications , Plug and socket for power supply , Can be assembled with any cable lengths
Specification
| Protocol | PROFINET |
|---|---|
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
| Certificate Issuing Authority | UL E328433 |
| Additional Functions | Fulfils requirements according to AIDA |
| Frequency Of Connection | 100 |
| Cable Outlet | Straight |
| Product Weight | 109 g |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Connector System | Connection pattern PP, coding on pins 2 and 5 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Push-pull with interlock against unintentional pulling |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995899 |
| Electrical Connection 2, Connector System | Spring-loaded terminal |
| Operational Voltage Range Dc | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 16 A |
| Immunity To Surge | 4 kV |
| Cable Fitting | Pg13.5, hexagon size 22 mm |
| Cable Diameter | 9, 13 mm |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.75, 2.5 mm² |
| Conductor Nominal Cross Section | AWG18 – 13 |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -40, 85 °C |
| Storage Temperature | -40, 85 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Fire Test | UL94 V-0 |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Housing | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Housing Colour | Silver |
| Material Seals | NBR, TPE-V |
| Material Electrical Contact | Nickel-plated and gold-plated copper alloy |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NECU-M-PPG5PP-C1-PN” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.