Fast delivery within 72 Hours
Festo NECL-L12W5-C2-Q10
Power supply socket, power supply plug , Straight or angled design , For thread M12x1, L-coded to EN 61076-2-111 , For cable diameter 8 … 13 mm
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Power supply socket, power supply plug , Straight or angled design , For thread M12x1, L-coded to EN 61076-2-111 , For cable diameter 8 … 13 mm
Specification
| Based On Standard | EN 61076-2-111 |
|---|---|
| Approval | c UL us – Recognized (OL) |
| Certificate Issuing Authority | UL E474609 |
| Type Of Mounting | Threaded |
| Cable Outlet | Angled |
| Note On Cable Outlet | Can be rotated 72° |
| Product Weight | 53.58 g |
| Electrical Connection 1, Function | Power supply |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Connector System | M12x1 L-coded to EN 61076-2-111 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995939 |
| Electrical Connection 2, Connector System | Screw terminal |
| Operational Voltage Range Dc | 63 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 63 V |
| Current Rating At 40° C | 16 A |
| Immunity To Surge | 1.5 kV |
| Permissible Cable Diameter | 8 – 13Â mm for electrical connection 1 |
| Nominal Cross Section Conductor | 2.5 mm² |
| Conductor Nominal Cross Section | AWG14 |
| Note On Connection Cross Section | Max. 1.5 mm²/AWG16 when using wire ferrule |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Ambient Temperature | -40, 105 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Housing | PA |
| Material Screw Type Lock | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Material Electrical Contact | Gold-plated copper alloy |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NECL-L12W5-C2-Q10” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.