Fast delivery within 72 Hours
Festo NECC-L8G5-C1
Encoder plug for motor controller , For controllers , 2-pin, 4-pin, 6-pin, 8-pin, 11-pin, 18-pin
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Encoder plug for motor controller , For controllers , 2-pin, 4-pin, 6-pin, 8-pin, 11-pin, 18-pin
Specification
| Cable Outlet | Straight |
|---|---|
| Product Weight | 3.8 g |
| Size Of Pack | 1 |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Connector System | Connection pattern L8 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Plug-in |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00997297 |
| Electrical Connection 2, Connector System | Spring-loaded terminal |
| Operational Voltage Range Dc | 300 V |
| Current Rating At 40° C | 8 A |
| Immunity To Surge | 1.6 kV |
| Shielding | no |
| Conductor Nominal Cross Section | AWG28 – 16 |
| Degree Of Protection | IP20 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -40, 115 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Housing | PA |
| Housing Colour | Black |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NECC-L8G5-C1” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.