Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBV-Z4WA2L-R-E-2.5-N-M8G3-S1
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends ,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends , Cable length 0.1 … 30 m , With PUR cable , Ambient temperature -25 … +80 °C
Specification
| Signal Status Display | Yellow LED |
|---|---|
| Additional Functions | Holding current reduction, Protective circuit |
| Cable Designation | Without inscription label holder |
| Frequency Of Connection | 50 |
| Product Weight | 54 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 1, Connector System | Plug pattern ZC, metric screw |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | On solenoid valve via M2 central screw |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995625 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Round |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 2, Connector System | M8x1, A-coded to EN 61076-2-104 |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00991974 |
| Operational Voltage Range Dc | 20.4, 26.4 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Immunity To Surge | 2.4 kV |
| Reverse Polarity Protection | Bipolar |
| Protective Conductor Connection | Not available |
| Cable Length | 2.5 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Bending Radius, Moving Cable | 29 mm |
| Cable Diameter | 2.9 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 0.1 mm |
| Cable Structure | 2 x 0.14 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.14 mm² |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -10, 50 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC, To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Note On The Contamination Level | In mounted state |
| Corrosion Resistance Class Crc | 3 – high corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Grey |
| Material Housing | TPE-U(PU) |
| Housing Colour | Black |
| Material Union Nut | Nickel-plated brass |
| Material Screws | Stainless steel |
| Material Electrical Contact | Copper alloy, tin-plated, Gold-plated brass |
| Material Insulating Sheath | PP |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBV-Z4WA2L-R-E-2.5-N-M8G3-S1” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.