Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBV-S1G44-K-5-N-LE39
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends ,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends , Cable length 0.1 … 30 m , With PUR cable , Ambient temperature -25 … +80 °C
Specification
| Type Of Mounting | 4-40UNC |
|---|---|
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 737 g |
| Electrical Connection | 44-pin, Socket, Sub-D |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 0.86 A |
| Cable Length | 5 m |
| Cable Characteristic | For static applications |
| Min. Cable Bending Radius | 95 mm |
| Cable Diameter | 9.6 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 0.5 mm |
| Cable Structure | 40 x 0.14 mm² |
| Degree Of Protection | IP65, IP67, In assembled state |
| Ambient Temperature | -5, 60 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Cable Sheath | PVC |
| Material Housing | PBT |
| Material Electrical Contact | Bronze, Bronze |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBV-S1G44-K-5-N-LE39” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.