Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBV-S1G25-K-5-N-LE15
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends ,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends , Cable length 0.1 … 30 m , With PUR cable , Ambient temperature -25 … +80 °C
Specification
| Type Of Mounting | 4-40 UNC-2B |
|---|---|
| Product Weight | 670 g |
| Electrical Connection 1 | Sub-D socket, 25-pin |
| Electrical Connection 2 | Open end, 15-wire |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Cable Length | 5 m |
| Cable Characteristic | Standard |
| Min. Cable Bending Radius | 90 mm |
| Cable Diameter | 9 mm |
| Cable Structure | 15 x 0.34 mm² |
| Degree Of Protection | IP65, IP67, In assembled state |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -5, 50 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Cable Sheath | PVC |
| Material Housing | PBT |
| Material Union Nut | PA |
| Material Seals | TPE-O |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBV-S1G25-K-5-N-LE15” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.