Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBV-Q7G2-PD-0.1-N-LE2
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends ,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends , Cable length 0.1 … 30 m , With PUR cable , Ambient temperature -25 … +80 °C
Specification
| Cable Designation | Without inscription label holder |
|---|---|
| Frequency Of Connection | 20 |
| Product Weight | 0.5 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | Connection pattern Q7 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Plug-in |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00997311 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Twin wire |
| Electrical Connection 2, Connector System | Open end |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 2 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 0.3 A |
| Immunity To Surge | 1.2 kV |
| Reverse Polarity Protection | no |
| Protective Conductor Connection | Not available |
| Shielding | no |
| Note On Operation | Only operate with external power reduction |
| Cable Length | 0.1 m |
| Cable Characteristic | Basic |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Bending Radius, Fixed Cable | 11 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 16.5 mm |
| Cable Diameter | 1.1 mm |
| Cable Structure | 2 x 0.08 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.08 mm² |
| Conductor Nominal Cross Section | AWG28 |
| Wire Ends | Tin-plated |
| Degree Of Protection | IP40 |
| Ambient Temperature | 50 °C |
| Storage Temperature | -20, 70 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Material Housing | PA-reinforced |
| Housing Colour | Black |
| Material Electrical Contact | Gold-plated copper alloy |
| Material Insulating Sheath | PVC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBV-Q7G2-PD-0.1-N-LE2” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.