Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBV-M12G8-K-5-M12G4
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends ,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends , Cable length 0.1 … 30 m , With PUR cable , Ambient temperature -25 … +80 °C
Specification
| Conforms To Standard | EN 61076-2-101 |
|---|---|
| Cable Designation | Without inscription label holder |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 8 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00992265 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Round |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 2, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | Screw-type lock |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995386 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Operational Voltage Range Ac | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 2 A |
| Immunity To Surge | 0.8 kV |
| Shielding | yes |
| Cable Length | 5 m |
| Cable Characteristic | Standard |
| Bending Radius, Fixed Cable | 29 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 58 mm |
| Cable Diameter | 5.6 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 0.2 mm |
| Cable Structure | 4 x 0.34 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.34 mm² |
| Degree Of Protection | IP67 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -25, 85 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -5, 80 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant, Free of halogen |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Grey |
| Material Housing | TPE-U(PUR) |
| Housing Colour | Black |
| Material Screw Type Lock | Nickel-plated brass |
| Material Seals | NBR |
| Material Electrical Contact | Gold-plated brass |
| Material Insulating Sheath | PP |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBV-M12G8-K-5-M12G4” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.