Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBV-HSG2-P-1-N-LE2
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends ,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends , Cable length 0.1 … 30 m , With PUR cable , Ambient temperature -25 … +80 °C
Specification
| Cable Designation | Without inscription label holder |
|---|---|
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 16 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | Connection pattern S |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Snap-locking |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995631 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Cable |
| Electrical Connection 2, Connector System | Open end |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 2 |
| Operational Voltage Range Dc | 60 V |
| Current Rating At 40° C | 3 A |
| Cable Length | 1 m |
| Cable Characteristic | For static applications |
| Cable Diameter | 3.4 mm |
| Cable Structure | 2 x 0.14 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.14 mm² |
| Wire Ends | Sheath removed, Cut off bluntly |
| Degree Of Protection | IP40 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -5, 60 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Grey |
| Material Housing | POM |
| Housing Colour | Black |
| Material Electrical Contact | Copper alloy, Tin-plated |
| Material Insulating Sheath | PVC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBV-HSG2-P-1-N-LE2” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.