Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBV-HPG2-PN-0.3-N-LE2
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends ,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends , Cable length 0.1 … 30 m , With PUR cable , Ambient temperature -25 … +80 °C
Specification
| Max. Number Of Valve Coils | 1 |
|---|---|
| Cable Designation | Without inscription label holder |
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 2 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side, Switching output |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Cable with socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | Connection pattern HP |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Push-pull with interlock against unintentional pulling |
| Electrical Connection 2, Function | Power supply, Controller side |
| Electrical Connection 2, Connection Type | 2x single wires |
| Electrical Connection 2, Connector System | Open end |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 2 |
| Operational Voltage Range Dc | 24 V |
| Shielding | no |
| Note On Operation | Only operate with external power reduction |
| Cable Length | 0.3 m |
| Cable Characteristic | For static applications |
| Bending Radius, Fixed Cable | 11 mm |
| Cable Diameter | 0.96 mm |
| Degree Of Protection | IP40 |
| Ambient Temperature | 50 °C |
| Storage Temperature | -20, 70 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Material Housing | PEEK |
| Housing Colour | grey |
| Material Insulating Sheath | PVC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBV-HPG2-PN-0.3-N-LE2” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.