Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBV-
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends ,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For solenoid coils form A, form B or form C , For solenoid coils with thread M8x1 or M12x1 A-coded , For solenoid coils ZC or various special connection patterns , Pre-assembled at one or both ends , Cable length 0.1 … 30 m , With PUR cable , Ambient temperature -25 … +80 °C
Specification
| Additional Functions | Holding current reduction, Protective circuit |
|---|---|
| Cable Designation | Without inscription label holder |
| Frequency Of Connection | 50 |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket, Socket, narrow |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight, Angled |
| Electrical Connection 1, Connector System | Sub-D |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 25 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Angular, Round |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Cable, Plugs |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight, Angled |
| Electrical Connection 2, Connector System | M8x1, A-coded to EN 61076-2-104, Open end |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 3 |
| Operational Voltage Range Dc | 230 V |
| Operational Voltage Range Ac | 230 V |
| Cable Length | 0.5, 30 m |
| Cable Characteristic | Standard, Suitable for energy chains |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU EMC Directive, To EU Low Voltage Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC, To UK RoHS instructions, To UK regulations for electrical equipment |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Cable Sheath | PVC, TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Grey |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBV-” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.