Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBS-SM12G12-E-0.3-N-M12G12
For connection with rectangular design L1, grid dimension 5.8 mm , For thread M12x1 A-coded according to EN 61076-2-101 , For thread M16x0.75 , Connecting cable for pressure sensor SPAN , Degree of pr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For connection with rectangular design L1, grid dimension 5.8 mm , For thread M12x1 A-coded according to EN 61076-2-101 , For thread M16x0.75 , Connecting cable for pressure sensor SPAN , Degree of protection IP40, IP65, IP67, IP69K, when mounted , Cable length 0.5 … 10 m , With PVC or PUR cable , Ambient temperature -40 … +70 °C
Specification
| Conforms To Standard | EN 61076-2-101 |
|---|---|
| Cable Designation | With accessories |
| Frequency Of Connection | 100 |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 12 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 12 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock with hexagon, size 13 |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995669 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Round |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 2, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 12 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 12 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | Screw lock with hex A/F13 |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995669 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Operational Voltage Range Ac | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 1.5 A |
| Immunity To Surge | 0.5 kV |
| Cable Length | 0.3 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Bending Radius, Fixed Cable | 32 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 65 mm |
| Cable Diameter | 6.5 mm |
| Cable Structure | 12 x 0.25 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.25 mm² |
| Degree Of Protection | IP67 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -5, 70 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -5, 70 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Black |
| Material Housing | TPE-U(PUR) |
| Housing Colour | Black |
| Material Screw Type Lock | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Material Electrical Contact | Gold-plated brass |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBS-SM12G12-E-0.3-N-M12G12” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.