Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBS-M12G12-KS-2-SM12G12
For connection with rectangular design L1, grid dimension 5.8 mm , For thread M12x1 A-coded according to EN 61076-2-101 , For thread M16x0.75 , Connecting cable for pressure sensor SPAN , Degree of pr…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For connection with rectangular design L1, grid dimension 5.8 mm , For thread M12x1 A-coded according to EN 61076-2-101 , For thread M16x0.75 , Connecting cable for pressure sensor SPAN , Degree of protection IP40, IP65, IP67, IP69K, when mounted , Cable length 0.5 … 10 m , With PVC or PUR cable , Ambient temperature -40 … +70 °C
Specification
| Cable Designation | With label holder |
|---|---|
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 223 g |
| Electrical Connection 1 | Straight socket, M12x1, 12-pin, A-coded |
| Electrical Connection 2 | Straight socket, M12x1, 12-pin, A-coded |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 1.5 A |
| Immunity To Surge | 0.8 kV |
| Shielding | yes |
| Cable Length | 2 m |
| Cable Characteristic | Basic |
| Test Conditions Cable | Bending strength: to Festo standard |
| Min. Cable Bending Radius | 85 mm |
| Bending Radius, Fixed Cable | 42.5 mm |
| Cable Diameter | 8.5 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 0.2 mm |
| Cable Structure | 12 x 0.14 mm² |
| Connection Cross Section | 0.14 mm² |
| Colour Code Wire Insulation | Pin 1 = brown, Pin 10 = violet, Pin 11 = grey/pink, Pin 12 = red/blue, Pin 2 = blue, Pin 3 = white, Pin 4 = green, Pin 5 = pink, Pin 6 = yellow, Pin 7 = black, Pin 8 = grey, Pin 9 = red |
| Degree Of Protection | IP67 |
| Ambient Temperature | -30, 80 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -25, 80 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Black |
| Material Union Nut | Die-cast zinc |
| Material Seals | NBR |
| Material Electrical Contact | Brass, Nickel-plated and gold-plated |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBS-M12G12-KS-2-SM12G12” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.