Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBM-M40G15-EH-10-Q11N-R3LEG14
For stepper and servo motors , For motor controllers , For servo drive , Can be used in a wide temperature range , Suitable for energy chains , Fits perfectly into our comprehensive product portfolio…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For stepper and servo motors , For motor controllers , For servo drive , Can be used in a wide temperature range , Suitable for energy chains , Fits perfectly into our comprehensive product portfolio of electromechanical actuators, motors, servo drives and control systems
Specification
| Based On Standard | EN 61984 |
|---|---|
| Cable Designation | Without inscription label holder |
| Product Weight | 4110 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Hybrid socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | M40x1 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 15 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 12 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Snap-locking |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00997393 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Plugs and cables |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 2, Connector System | RJ45 and open end |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 14 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 12 |
| Operational Voltage Range Dc | 850 V |
| Operational Voltage Range Ac | 630 V |
| Current Rating At 40° C | 31.9 A |
| Immunity To Surge | 6 kV |
| Cable Length | 10 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Bending Radius, Fixed Cable | 65.6 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 123 mm |
| Cable Diameter | 16.4 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 0.3 mm |
| Cable Structure | 4 x 4 mm² + 1 x (2 x 1.5 mm²) + 1 x (2 x 0.24 mm² + 2 x 2 x 0.15 mm²) |
| Wire Ends | Wire ferrule |
| Degree Of Protection | IP67 |
| Note On Degree Of Protection | Depending on connection block |
| Ambient Temperature | -40, 90 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -25, 80 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Low Voltage Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions, To UK regulations for electrical equipment |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant, Free of halogen |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Grey |
| Material Insulating Sheath | PP |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBM-M40G15-EH-10-Q11N-R3LEG14” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.