Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBM-M16G8-E-5-Q7-LE8-1
For stepper and servo motors , For motor controllers , For servo drive , Can be used in a wide temperature range , Suitable for energy chains , Fits perfectly into our comprehensive product portfolio…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For stepper and servo motors , For motor controllers , For servo drive , Can be used in a wide temperature range , Suitable for energy chains , Fits perfectly into our comprehensive product portfolio of electromechanical actuators, motors, servo drives and control systems
Specification
| Based On Standard | EN 61984 |
|---|---|
| Cable Designation | Without inscription label holder |
| Product Weight | 860 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | M16x0.75 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 8 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 6 |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995654 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Cable |
| Electrical Connection 2, Connector System | Open end |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 8 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 6 |
| Operational Voltage Range Dc | 600 V |
| Note On Operational Voltage Range Dc | 0 – 300 V for conductor cross section 0.25 mm² |
| Operational Voltage Range Ac | 600 V |
| Note On Operational Voltage Range Ac | 0 – 300 V for conductor cross section 0.25 mm² |
| Current Rating At 40° C | 12 A |
| Note On Permissible Current Load At 40°C | 4 A for conductor cross section 0.25 mm² |
| Immunity To Surge | 6 kV |
| Note On Immunity To Surge | 4 kV for conductor cross section 0.25 mm² |
| Shielding | yes |
| Cable Length | 5 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains |
| Bending Radius, Fixed Cable | 55 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 110 mm |
| Cable Diameter | 11 mm |
| Cable Structure | 4 x 0.75 mm² + 2 x (2 x 0.25 mm²) |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.25 mm² |
| Wire Ends | Wire ferrule to DIN 46228-A..-10, Wire ferrule to DIN 46228-E..-10 |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -50, 90 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -40, 90 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Low Voltage Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions, To UK regulations for electrical equipment |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Orange |
| Material Insulating Sheath | TPE-E |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBM-M16G8-E-5-Q7-LE8-1” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.