Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBM-M12G12-RS-15-N-S1G15
For stepper and servo motors , For motor controllers , For servo drive , Can be used in a wide temperature range , Suitable for energy chains , Fits perfectly into our comprehensive product portfolio…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For stepper and servo motors , For motor controllers , For servo drive , Can be used in a wide temperature range , Suitable for energy chains , Fits perfectly into our comprehensive product portfolio of electromechanical actuators, motors, servo drives and control systems
Specification
| Conforms To Standard | DIN 47100, EN 61984 |
|---|---|
| Cable Designation | Without inscription label holder |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 12 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 11 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock, size 14 mm |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995668 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Angular |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 2, Connector System | Sub-D |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 15 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 11 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | Screw-type lock with hex A/F18 |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995641 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Operational Voltage Range Ac | 30 V |
| Nominal Operating Voltage Ac | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 1 A |
| Shielding | yes |
| Cable Length | 15 m |
| Cable Characteristic | Suitable for robot applications |
| Bending Radius, Moving Cable | 70 mm |
| Cable Diameter | 7 mm |
| Cable Structure | 12 x 0.14 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.14 mm² |
| Degree Of Protection | IP67 |
| Note On Degree Of Protection | IP50 for Sub-D plug connector, In assembled state |
| Ambient Temperature | -25, 80 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | 40 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Black |
| Material Housing | TPE-U(PUR) |
| Material Union Nut | Nickel-plated die-cast zinc |
| Material Seals | NBR |
| Material Insulating Sheath | TPE-E |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBM-M12G12-RS-15-N-S1G15” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.