Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBM-L15G24-ES-10-LE24
For stepper and servo motors , For motor controllers , For servo drive , Can be used in a wide temperature range , Suitable for energy chains , Fits perfectly into our comprehensive product portfolio…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For stepper and servo motors , For motor controllers , For servo drive , Can be used in a wide temperature range , Suitable for energy chains , Fits perfectly into our comprehensive product portfolio of electromechanical actuators, motors, servo drives and control systems
Specification
| Cable Designation | Without inscription label holder |
|---|---|
| Product Weight | 1010 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Connection Type | 4x socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | Plug pattern L15 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 24 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 24 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connection Type | 4x cable |
| Electrical Connection 2, Connector System | Open end |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 24 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 24 |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Shielding | yes |
| Cable Length | 10 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains |
| Bending Radius, Fixed Cable | 23.1 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 33 mm |
| Cable Diameter | 3.3, 4.6 mm |
| Cable Structure | 2 x 4 x 0.25 mm² + 2 x 8 x 0.08 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.08, 0.25 mm² |
| Wire Ends | Wire ferrule |
| Ambient Temperature | -30, 70 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -5, 70 °C |
| Storage Temperature | -30, 70 °C |
| Relative Air Humidity | 0 – 100% |
| Nominal Altitude Of Use | <= 2000 m NHN |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK instructions for EMC |
| Kc Mark | KC-EMV |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Cable Sheath | PUR |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBM-L15G24-ES-10-LE24” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.