Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBM-H7G2-K-7.5-Q14N-LE2
For stepper and servo motors , For motor controllers , For servo drive , Can be used in a wide temperature range , Suitable for energy chains , Fits perfectly into our comprehensive product portfolio…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For stepper and servo motors , For motor controllers , For servo drive , Can be used in a wide temperature range , Suitable for energy chains , Fits perfectly into our comprehensive product portfolio of electromechanical actuators, motors, servo drives and control systems
Specification
| Cable Designation | Without inscription label holder |
|---|---|
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | Connection pattern H7, coded for motor brake |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995791 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Cable |
| Electrical Connection 2, Connector System | Open end |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 2 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 2 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Operational Voltage Range Ac | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 5 A |
| Immunity To Surge | 2 kV |
| Cable Length | 7.5 m |
| Cable Characteristic | Standard |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Bending Radius, Fixed Cable | 27 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 81 mm |
| Cable Diameter | 5.4 mm |
| Cable Structure | 2 x 0.51 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.51 mm² |
| Conductor Nominal Cross Section | AWG20 |
| Wire Ends | Wire ferrule |
| Degree Of Protection | IP20 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -40, 80 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -10, 80 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Material Cable Sheath | PVC |
| Cable Sheath Colour | Black |
| Material Housing | PA |
| Housing Colour | White |
| Material Insulating Sheath | PVC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBM-H7G2-K-7.5-Q14N-LE2” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.