Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBM-F1W31-XC-0.2-F1N-DF1W31
For stepper and servo motors , For motor controllers , For servo drive , Can be used in a wide temperature range , Suitable for energy chains , Fits perfectly into our comprehensive product portfolio…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For stepper and servo motors , For motor controllers , For servo drive , Can be used in a wide temperature range , Suitable for energy chains , Fits perfectly into our comprehensive product portfolio of electromechanical actuators, motors, servo drives and control systems
Specification
| Cable Designation | Without inscription label holder |
|---|---|
| Frequency Of Connection | 30 |
| Product Weight | 11 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 1, Note On Cable Outlet | 90° |
| Electrical Connection 1, Connector System | Connection pattern F1 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 31 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 31 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Snap-locking |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995930 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Angular |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 2, Note On Cable Outlet | 90° |
| Electrical Connection 2, Connector System | Connection pattern F1 |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 31 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 31 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | Snap-locking |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995930 |
| Operational Voltage Range Dc | 50 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 0.5 A |
| Immunity To Surge | 0.25 kV |
| Cable Length | 0.2 m |
| Cable Characteristic | For dynamic applications |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Information On Bending Radius, Fixed Cable Installation | Can be bent once |
| Bending Radius, Moving Cable | 25 mm |
| Cable Structure | 31 x 0.01 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.0105 mm² |
| Degree Of Protection | IP20 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -20, 75 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -5, 70 °C |
| Storage Temperature | -25, 55 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 1 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Cable Sheath | PET |
| Cable Sheath Colour | Grey |
| Material Housing | PA |
| Housing Colour | Black |
| Material Electrical Contact | Copper alloy, tin-plated |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBM-F1W31-XC-0.2-F1N-DF1W31” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.