Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBL-M8W4-E-7.5-N-M8W4
For power supply , Suitable for use with energy chains
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For power supply , Suitable for use with energy chains
Specification
| Conforms To Standard | EN 61076-2-104 |
|---|---|
| Approval | c UL us listed (OL) |
| Explosion Protection | The information in the certificate must be observed!, Zone 2 (ATEX), Zone 22 (ATEX) |
| Certificate Issuing Authority | UL E253748 |
| Cable Designation | Without inscription label holder |
| Product Weight | 285 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 1, Connector System | M8x1, A-coded, to ENÂ 61076-2-104 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock with hexagon A/F 9Â mm and longitudinal knurl |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00991872 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Round |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 2, Connector System | M8x1, A-coded to EN 61076-2-104 |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | Screw-type lock with hexagon A/F 9Â mm and longitudinal knurl |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00991171 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Operational Voltage Range Ac | 30 V |
| Nominal Operating Voltage Ac | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 5.2 A |
| Immunity To Surge | 0.8 kV |
| Protective Conductor Connection | Not available |
| Shielding | no |
| Cable Length | 7.5 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Bending Radius, Fixed Cable | 15 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 50 mm |
| Cable Diameter | 4.8 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 0.15 mm |
| Cable Structure | 4 x 0.5 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.5 mm² |
| Degree Of Protection | IP65, IP67, IP69K |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Special Characteristics | Oil resistant |
| Ambient Temperature | -40, 90 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -20, 90 °C |
| Storage Temperature | -40, 90 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant, Free of halogen |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Black |
| Material Housing | TPE-U(PUR) |
| Housing Colour | Black |
| Material Screw Type Lock | Nickel-plated brass |
| Material Seals | FPM |
| Material Electrical Contact | Gold-plated copper alloy |
| Material Insulating Sheath | PP |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBL-M8W4-E-7.5-N-M8W4” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.