Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBC-S2G36-K-0.5-N-C2W36-S7
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Specification
| Cable Designation | Without inscription label holder |
|---|---|
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | SCSI |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 36 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 36 |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995812 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Angular |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Terminal strip |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 2, Connector System | Screw terminal |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 36 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 36 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | On H-rail |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995839 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Operational Voltage Range Ac | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 1.5 A |
| Immunity To Surge | 0.5 kV |
| Cable Length | 0.5 m |
| Cable Characteristic | Standard |
| Bending Radius, Fixed Cable | 74 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 110 mm |
| Cable Diameter | 7.4 mm |
| Cable Structure | 18 x 2 x 0.09 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.09 mm² |
| Degree Of Protection | IP20 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -40, 80 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 1 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Material Cable Sheath | PVC |
| Cable Sheath Colour | Black |
| Material Housing | PBT |
| Housing Colour | Green, Black |
| Material Insulating Sheath | PVC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBC-S2G36-K-0.5-N-C2W36-S7” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.