Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBC-S1G25-K-2.5-N-LE26
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Specification
| Cable Designation | Without inscription label holder |
|---|---|
| Mounting Position | optional |
| Product Weight | 570 g |
| Electrical Connection 1 | Straight plug connector, Sub-D, 25-pin |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | Sub-D |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 25 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 25 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | 2x screw 4-40 UNC |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995643 |
| Electrical Connection 2 | Open end, 26-wire |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Cable |
| Electrical Connection 2, Connector System | Open end |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 26 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 26 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 3.9 A |
| Permissible Current Load | 3.9 A |
| Immunity To Surge | 0.8 kV |
| Shielding | yes |
| Cable Length | 2.5 m |
| Cable Characteristic | Standard |
| Test Conditions Cable | Bending strength: to Festo standard |
| Min. Cable Bending Radius | 220 mm |
| Bending Radius, Fixed Cable | 220 mm |
| Cable Diameter | 10.8 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 0.2 mm |
| Cable Structure | 5 x (2 x 0.25 mm²) + 16 x 0.25 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.25 mm² |
| Connection Cross Section | 0.25 mm² |
| Wire Ends | Wire ferrule, Pin terminal |
| Degree Of Protection | IP20 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -30, 80 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -5, 80 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Material Cable Sheath | PVC |
| Cable Sheath Colour | Grey |
| Material Housing | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Material Electrical Contact | Copper alloy, tin-plated, Nickel-plated and gold-plated |
| Material Insulating Sheath | PVC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBC-S1G25-K-2.5-N-LE26” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.