Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBC-S1G25-K-1.0-N-S1G25
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Specification
| Cable Designation | Without inscription label holder |
|---|---|
| Electrical Connection | 25-pin, Straight plug, Sub-D/Sub-D |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | Sub-D |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 25 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 25 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | 2x screw 4-40 UNC |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995643 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Angular |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 2, Connector System | Sub-D |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 25 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 25 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | 2x screw 4-40 UNC |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995642 |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 1 A |
| Shielding | yes |
| Cable Length | 1 m |
| Cable Characteristic | Standard |
| Cable Diameter | 7 mm |
| Degree Of Protection | IP40 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | 70 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Material Cable Sheath | PVC |
| Cable Sheath Colour | Grey |
| Housing Colour | grey |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBC-S1G25-K-1.0-N-S1G25” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.