Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBC-R3Z12G20-KH-10-N-SBS-RSG17-ET-S1
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Specification
| Cable Designation | Without inscription label holder |
|---|---|
| Product Weight | 1300 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Angular |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Plug and socket strip |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | RJ45 and socket strip 12 pins, 2 rows |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 20 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 14 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00997347 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Round |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Hybrid plug |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 17 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 14 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | Threaded |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00997346 |
| Operational Voltage Range Dc | 24 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 11.7 A |
| Immunity To Surge | 6 kV |
| Shielding | no |
| Cable Length | 10 m |
| Cable Characteristic | Standard |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Bending Radius, Fixed Cable | 130 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 130 mm |
| Cable Diameter | 8 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 1 mm |
| Cable Structure | 4 x (1 x 0.128 mm²) + 10 x 0.128 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.128 mm² |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | 40 °C |
| Storage Temperature | -20, 70 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Low Voltage Directive |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364 zone III |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 0 – No corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Red |
| Material Insulating Sheath | PP |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBC-R3Z12G20-KH-10-N-SBS-RSG17-ET-S1” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.