Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBC-M9W5-K-2-N-LE3
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Specification
| Cable Designation | With accessories |
|---|---|
| Product Weight | 108 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Cable |
| Electrical Connection 1, Connector System | Open end |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Round |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 2, Connector System | M9x0.5 |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | Screw-type lock |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995744 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 1.6 A |
| Note On Permissible Current Load At 40°C | 2.3 A for 0.34 mm², 3.6 A for 0.49 mm² |
| Immunity To Surge | 0.5 kV |
| Shielding | yes |
| Cable Length | 2 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Bending Radius, Moving Cable | 75 mm |
| Cable Diameter | 5.5 mm |
| Cable Structure | 2 x 0.25 mm² + 2 x 0.34 mm² + 0.49 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.49 mm² |
| Wire Ends | Wire ferrule |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -20, 80 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -5, 80 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 1 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Light grey |
| Material Housing | PBT, TPE-U(PUR) |
| Housing Colour | Black |
| Material Screw Type Lock | Nickel-plated brass |
| Material Electrical Contact | Gold-plated bronze, Gold-plated brass |
| Material Insulating Sheath | TPE-U(PUR) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBC-M9W5-K-2-N-LE3” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.