Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBC-M12G5-ES-5-LE5-CO
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Specification
| Protocol | CANopen, DeviceNet |
|---|---|
| Cable Designation | With 2x inscription label holders |
| Frequency Of Connection | 100 |
| Product Weight | 310.7 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995384 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Cable |
| Electrical Connection 2, Connector System | Open end |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 5 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 4 A |
| Immunity To Surge | 2 kV |
| Shielding | yes |
| Cable Length | 5 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Bending Radius, Fixed Cable | 35 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 70 mm |
| Cable Diameter | 6.7 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 0.3 mm |
| Cable Structure | (2 x 0.34 mm²) + (2 x 0.25 mm²) + 0.34 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.34 mm² |
| Wire Ends | Sheath removed |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Ambient Temperature | -25, 80 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -20, 80 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Red-purple |
| Material Housing | TPE-U(PUR), reinforced |
| Housing Colour | Black |
| Material Screw Type Lock | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Material Seals | NBR |
| Material Electrical Contact | Brass, nickel-plated and gold-plated |
| Material Insulating Sheath | PE |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBC-M12G5-ES-5-LE5-CO” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.