Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBC-D8W4-ES-1-N-S-D8W4-ET
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Specification
| Based On Standard | EN 61076-2-114 |
|---|---|
| Approval | c UL us (OL) |
| Certificate Issuing Authority | UL E474609 |
| Cable Designation | Without inscription label holder |
| Frequency Of Connection | 100 |
| Product Weight | 75 g |
| Electrical Connection 1, Function | Controller side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 1, Connector System | M8x1, D-coded according to EN 61076-2-114 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock with longitudinal knurl |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995938 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Round |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 2, Connector System | M8x1, D-coded according to EN 61076-2-114 |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | Screw-type lock with longitudinal knurl |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995938 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Current Rating At 40° C | 3 A |
| Immunity To Surge | 1.5 kV |
| Reverse Polarity Protection | no |
| Protective Conductor Connection | Not available |
| Shielding | yes |
| Transmission Characteristics | According to system communication AP |
| Cable Length | 1 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request |
| Bending Radius, Fixed Cable | 20 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 75 mm |
| Cable Diameter | 6.3 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 0.2 mm |
| Cable Structure | 1 x (4 x AWG22) |
| Conductor Nominal Cross Section | AWG22 |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Special Characteristics | Oil resistant |
| Ambient Temperature | -20, 60 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -5, 60 °C |
| Storage Temperature | -40, 70 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant, Free of halogen |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Silver-grey with sky blue stripe |
| Material Housing | TPE-U(PUR) |
| Housing Colour | Black |
| Material Screw Type Lock | Nickel-plated brass |
| Material Seals | NBR |
| Material Electrical Contact | Gold-plated copper alloy |
| Material Insulating Sheath | PP |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBC-D8W4-ES-1-N-S-D8W4-ET” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.