Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBC-D12G4-ES-0.5-S-D12G4-ET
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Variants in easy-to-clean design , Standard variants, variants with shielding or as a hybrid cable , Variants suitable for energy chains , Variants with Ethernet, CANopen, I-Port or RS232
Specification
| Cable Designation | With label holder |
|---|---|
| Frequency Of Connection | 50 |
| Product Weight | 64 g |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 1, Connector System | M12x1, D-coded to ENÂ 61076-2-101 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock with 13Â mm hexagon and longitudinal knurl |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00995612 |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Design | Round |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Plugs |
| Electrical Connection 2, Cable Outlet | Straight |
| Electrical Connection 2, Connector System | M12x1, D-coded to ENÂ 61076-2-101 |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 4 |
| Electrical Connection 2, Type Of Mounting | Screw-type lock with 13Â mm hexagon and longitudinal knurl |
| Electrical Connection 2, Connection Pattern | 00995612 |
| Operational Voltage Range Dc | 30 V |
| Current Rating At 40° C | 4 A |
| Immunity To Surge | 0.8 kV |
| Note On Immunity To Surge | A leakage current of up to 20 mA is permissible due to shielding. |
| Shielding | yes |
| Transmission Characteristics | In accordance with category 5, EN 50173, class D, In accordance with category 5, ISO/IEC 11801, class D |
| Specification Ethernet Cable | Type: CAT.5 |
| Cable Length | 0.5 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains |
| Test Conditions Cable | Bending strength: to Festo standard, Test conditions on request, Energy chain: > 2 million cycles, bending radius 100 mm |
| Bending Radius, Fixed Cable | 40 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 100 mm |
| Cable Diameter | 6.7 mm |
| Cable Diameter Tolerance | ± 0.3 mm |
| Cable Structure | 4 x 0.34 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.34 mm² |
| Conductor Nominal Cross Section | AWG22 |
| Degree Of Protection | IP65, IP67 |
| Special Characteristics | Oil resistant |
| Ambient Temperature | -25, 80 °C |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -20, 60 °C |
| Storage Temperature | -25, 80 °C |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Green |
| Material Housing | TPE-U(PUR) |
| Housing Colour | Black |
| Material Screw Type Lock | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Material Electrical Contact | Brass, Bronze |
| Material Insulating Sheath | PE |
| Material Threaded Sleeve | Die-cast zinc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo NEBC-D12G4-ES-0.5-S-D12G4-ET” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.