Fast delivery within 72 Hours
Festo NEBA-M12W5-U-5-N-LE3
Powerful universal connecting cables , Suitable for harsh environments and applications in constant motion or vibration , Meets the safety requirements of IEC 61010-1 and IEC 61010-2-202 for electric…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Powerful universal connecting cables , Suitable for harsh environments and applications in constant motion or vibration , Meets the safety requirements of IEC 61010-1 and IEC 61010-2-202 for electrical equipment for measurement, control, and laboratory devices , High IP65, IP68, IP69k degree of protection , Resistant to abrasion and low adhesion , Suitable for use with energy chains and robots , Flame-retardant and self-extinguishing , Recommended for production systems for manufacturing lithium-ion batteries
Specification
| Conforms To Standard | EN 61076-2-101, EN 61984 |
|---|---|
| Approval | c UL us listed (OL) |
| Intended Use | The connecting cable connects field devices (sensors, actuators) with controllers. |
| Explosion Protection | Zone 2 (ATEX), Zone 22 (ATEX) |
| Certificate Issuing Authority | UL E253748 |
| Cable Designation | Without inscription label holder |
| Frequency Of Connection | 100 |
| Product Weight | 103 g |
| Instructions On Use | Meets the requirements of IEC 61010-1 and 61010-2-202, in particular for electrically operated valves from Festo., Only energy-limited circuits with a maximum current of 4 A at a max. open circuit voltage of 30 V DC are permissible for supplying electrically actuated valves from Festo. |
| Electrical Connection 1, Function | Field device side |
| Electrical Connection 1, Design | Round |
| Electrical Connection 1, Connection Type | Socket |
| Electrical Connection 1, Cable Outlet | Angled |
| Electrical Connection 1, Connector System | M12x1, A-coded to EN 61076-2-101 |
| Electrical Connection 1, Number Of Connections/Cores | 5 |
| Electrical Connection 1, Used Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 1, Type Of Mounting | Screw-type lock with 13Â mm hexagon and longitudinal knurl, Rotatable |
| Electrical Connection 1, Compatible Type Of Mounting | Compatible with rotatable/non-rotatable screw-type lock |
| Electrical Connection 1, Connection Pattern | 00991867 |
| Electrical Connection 1, Terminal Allocation | Pin 1 = BN, Pin 3 = BU, Pin 4 = BK |
| Electrical Connection 1, Display | None |
| Electrical Connection 2, Function | Controller side |
| Electrical Connection 2, Connection Type | Cable |
| Electrical Connection 2, Connector System | Open end |
| Electrical Connection 2, Number Of Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 2, Used Connections/Cores | 3 |
| Electrical Connection 2, Terminal Allocation | Pin 1 = BN, Pin 3 = BU, Pin 4 = BK |
| Electrical Connection 2, Display | None |
| Operational Voltage Range Dc | 250 V |
| Note On Operational Voltage Range Dc | 0 – 30 V for UL applications, NEC/CEC CLASS 2 |
| Operational Voltage Range Ac | 250 V |
| Note On Operational Voltage Range Ac | 0 – 30 V for UL applications, NEC/CEC CLASS 2 |
| Current Rating At 40° C | 4 A |
| Note On Permissible Current Load At 40°C | Observe derating |
| Immunity To Surge | 2.5 kV |
| Cable Length | 5 m |
| Cable Characteristic | Suitable for energy chains/robot applications, Abrasion-resistant, Low adhesion, Flame-retardant and self-extinguishing |
| Test Conditions Cable | Test conditions on request, Torsional strength: > 300,000 cycles, ±270°/0.1 m, Flexural strength: >50000 cycles, bending radius 5 mm, Energy chain: > 5 million cycles, bending radius 28 mm |
| Notes On Test Conditions Cable | Tested at 23 °C |
| Bending Radius, Fixed Cable | 12 mm |
| Bending Radius, Moving Cable | 39 mm |
| Cable Diameter | 3.8 mm |
| Cable Structure | 3 x 0.25 mm² |
| Nominal Cross Section Conductor | 0.25 mm² |
| Wire Ends | Sheath removed, Cut off bluntly |
| Degree Of Protection | IP65, IP68, IP69K |
| Note On Degree Of Protection | In assembled state |
| Special Characteristics | UV resistant, Hydrolysis-resistant, Resistant to cooling lubricants, Resistant to microbes, Oil resistant, Ozone-resistant |
| Outdoor Applications | Application areas with direct exposure to outdoor climatic influences Class D1 based on IEC 60654-1 |
| Ambient Temperature | -40, 85 °C |
| Note On Ambient Temperature | -40 – 50 °C for UL applications |
| Ambient Temperature With Moving Cable | -20, 85 °C |
| Note On The Ambient Temperature With Flexible Cable Installation | -20 – 50 °C for UL applications |
| Storage Temperature | -25, 55 °C |
| Note On Storage Temperature | Temporarily during transport in packaging -40 … 85 °C |
| Relative Air Humidity | Max. 93% at 40 °C |
| Nominal Altitude Of Use | <= 2000 m NHN |
| Overvoltage Category | II |
| Ce Mark (See Declaration Of Conformity) | To EU Low Voltage Directive, In accordance with EU RoHS Directive |
| Ukca Marking (See Declaration Of Conformity) | To UK RoHS instructions, To UK regulations for electrical equipment |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Suitability For The Production Of Li Ion Batteries | Suitable for battery production with reduced Cu/Zn/Ni values (F1a) |
| Cleanroom Class | Class 4 according to ISO 14644-1 |
| Note On Materials | CFC-free, RoHS-compliant, Cadmium-free, Free of halogen, Free of phosphoric acid ester |
| Pollution Degree | 3 |
| Note On The Contamination Level | In mounted state |
| Corrosion Resistance Class Crc | 1 – Low corrosion stress |
| Material Cable Sheath | TPE-U(PUR) |
| Cable Sheath Colour | Grey |
| Material Housing | TPE-U(PUR) |
| Housing Colour | Black |
| Material Screw Type Lock | Die-cast zinc, nickel-plated |
| Material Seals | FPM |
| Material Electrical Contact | Gold-plated copper alloy |
| Material Insulating Sheath | PP |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.