Fast delivery within 72 Hours
Festo N-1/2-P-9
Barbed hose fitting with or without sealing ring , Tubing clip to DIN 3017 , Operating medium: compressed air, vacuum , Brass or aluminium, steel
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Barbed hose fitting with or without sealing ring , Tubing clip to DIN 3017 , Operating medium: compressed air, vacuum , Brass or aluminium, steel
Specification
| Nominal Size | 8 mm |
|---|---|
| Type Of Seal On Screwed Plug | Sealing ring |
| Mounting Position | optional |
| Design | Straight design |
| Size Of Pack | 1 |
| Operating Pressure Complete Temperature Range | -0.95, 16 bar |
| Operating Medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Note On Operating And Pilot Medium | Lubricated operation possible (in which case lubricated operation will always be required) |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B1/B2-L |
| Ambient Temperature | -10, 60 °C |
| Max. Tightening Torque | 18 Nm |
| Product Weight | 15.1 g |
| Pneumatic Connection, Port 1 | Male thread G1/2 |
| Pneumatic Connection, Port 2 | For tubing inside diameter of 9 mm |
| Note On Materials | RoHS-compliant |
| Material Housing | Anodised aluminium |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo N-1/2-P-9” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.