Fast delivery within 72 Hours
Festo MSSD-EB-M12-MONO
For valves with F, D, N1, V, E, EB, N2, Y, Z, ZB, ZC, MD-2 and MH-2 solenoid coils , For connecting individual valves , Available with LED display
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
For valves with F, D, N1, V, E, EB, N2, Y, Z, ZB, ZC, MD-2 and MH-2 solenoid coils , For connecting individual valves , Available with LED display
Specification
| Based On Standard | ENÂ 175301-803, EN 61076-2-101, EN 61984 |
|---|---|
| Switching Position Indicator | LED |
| Type Of Mounting | On solenoid valve via M2.5 central screw |
| Product Weight | 13.18 g |
| Electrical Connection 1 | Socket, to EN 175301-803, type C |
| Electrical Connection 2 | Straight plug connector, M12x1, 2-pin, A-coded |
| Operational Voltage Range Dc | 12, 24 V |
| Nominal Operating Voltage Dc | 24 V |
| Operational Voltage Range Ac | 12, 24 V |
| Permissible Current Load | 0.12 A |
| Immunity To Surge | 2.5 kV |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Ambient Temperature | -10, 50 °C |
| Labs (Pwis) Conformity | VDMA24364-B2-L |
| Pollution Degree | 3 |
| Corrosion Resistance Class Crc | 2 – Moderate corrosion stress |
| Material Housing | PA |
| Housing Colour | Transparent |
| Material Screw Type Lock | Nickel-plated steel |
| Material Seals | HNBR, NBR |
| Material Electrical Contact | Silver-plated copper alloy, Gold-plated brass |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Festo MSSD-EB-M12-MONO” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.